Toz Toplama SistemleriDuman ve Koku Giderici Sistemler

Toz toplama havalandırma sistemleri, çalışma ortamındaki tozları mekandan tahliye etmek için kullanılır. Sektöre bağlı olarak değişik çalışma alanlarında işin nevine göre hava kirleticileri ortaya çıkar.

Zaman içerisinde birikmeye başlayan bu kirleticiler, çalışma alanındaki işlevselliğin düşmesine hatta işlemlerin durmasına neden olabilir. Bu nedenle mekana dağılmadan toz ve kirli hava için merkezde mutlaka temizleme işlemi yapılmalıdır.

Her ne kadar temizlik işlemi ile bu kirletici etmenler havadan tamamen arındırmasa bile, insan sağlığını tehdit edecek unsurlar minimum seviyeye indirilmektedir.

Böyle bir temizlik içinde toz toplama sistemleri kullanılır. Bu üniteler daha çok endüstriyel alanlarda değerlendirilmektedir. Gün içerisinde çalışanların hareket etmenleri ve makinelerin çalışma prensipleri ortamda yoğun toz ve dumanla farklı gaz kirleticilerini biriktirir.

Verimli bir çalışma ortamı yaratmak ve insan sağlığını tehdit edecek unsurları ortadan kaldırmak içinse, toz toplama sistemlerinin kullanılması gerekmektedir.

Toz Toplama Sistemlerinin Kullanıldığı Alanlar
Endüstriyel alanlarda daha yüksek bir potansiyel ile sağlıklı bir ortamda çalışma gerçekleştirmek için, mutlaka toz toplama sistemleri kullanılması büyük bir önem arz eder.

Çimento fabrikalarında üretim alanlarında, Sinter tesisleri, Ark ocakları; Demir Çelik fabrikaları ve enerji tesisleri ve de kömür ocakları gibi kömür tozu temizlenmesinde en kaliteli ve etkili çözümü toz toplama üniteleridir.

Parçacık halinde hava filtrelerine çekilen kirletici etmenlerle, daha sağlıklı ve yüksek bir potansiyele sahip çalışma alanı oluşturur.

Ayrıştırma işlemi bittikten sonra temiz hava mekana tekrar verilir. Üstelik çalışanların daha rahat bir alanda yüksek bir verim sağlayabilmesi için, temiz havanın içindeki sıcak ve nemli havada tamamen arındırılır.