Teknikal Isıtma Soğutma Havalandırma SistemleriSığınak Havalandırma

Sığınak Santrali; Mesken ve fabrika binalarında, nükleer ve konvansiyonel silahlarla biyolojik ve kimyevi harp maddelerinin etkilerinden ve doğal afetlerden canlı ve cansız kıymetleri korumak maksadıyla  inşaa edilen korunma yerleridir.

Sığınak yönetmelikte belirtilen serpinti sığınaklarda havalandırma  sistemi, klima cihazı menfezler veya yapı perdesiyle sağlanmalıdır ibaresi bulunmakta olup, filtreleme sistemlerinin uygun bir şekilde yapılması gerektiği belirtilir. Opsiyonel olarak kurşun seperatörlü ve ya kurşun kaplamalı olarak da imal edilmektedir.

Sığınakta önemli olan barınmak zorunda kalacak insanlar için yeterli ve temiz havanın sığınak içine uygun koşullarda gönderilmesidir. Tüm yaşam alanlarının sığınak için ayrılmış bölümlerinin havalandırılmasında taze hava ünitesi olarak kullanılır.

Sığınak fanları, deprem, yangın, çığ ve savaşlar gibi olağanüstü durumlarda barınaklarda yaşayan insanlar için kirli havayı tahliye etmek ve temiz hava sağlamak için kullanılır. Doğal afetlerin ve olağanüstü durumların ne kadar süreceği bilinemez. Bu nedenle barınaklardaki cihazların sağlam ve dayanıklı olması gerekmektedir. Fan kanatları ve gövdesi galvanizli sacdan imal edilir ve galvaniz tabakalar fanı korozyona karşı korur. Fanların parçaları arasında by-pass damperi bulunmaktadır. Kanat açıları maksimum hava akışı verimliliği için ayarlanabilir. Cihazlarda kullanılan fan kanatları, hava akışı için geriye eğimli olarak seçilebilir. Isı yalıtımı, sığınak fanını enerji verimliliği açısından üst düzey bir duruma getirir. Sığınak fanı sürekli çalışmaya uygundur.

Yukarıdaki paragrafta bahsedilen olağanüstü durumların gerçekleşmediği durumlarda temiz hava G-4 panel filtresinden barınağa gönderilir. İstisnai durumlarda ve zamanlarda temiz hava nükleer, biyolojik, kimyasal, aktif karbon filtre, hepa filtre ve kurşun filtre ayırıcılarında temizlendikten sonra güvenli bir şekilde insanlara ulaştırılır. Özel filtreler normal zamanlarda kullanılmaz. Fanlar, maksimum verimlilik ve optimizasyon dikkate alınarak seçilmektedir.