Teknikal Isıtma Soğutma Havalandırma SistemleriHijyenik Hava Kanalları

İç cidarları tamamen 304 kalite paslanmaz sacdan kaplı paneller , Paslanmaz sacdan imal edilmiş filtre ve batarya kızakları, susturucu kulis sacları mevcuttur.

Hijyenik klima santrallerinde fanlar özellikle frekans invertörü ile hız kontrolü için uygun olması ve gerektiğinde kolay dezenfekte edilebilmesi için göz önüne alınarak geriye eğik , seyrek kanatlı olarak tercih edilir. İsteğe bağlı olarak plug fan uygulaması da yapılabilmektedir.

Hijyenik Klima Santralleri Kullanım Alanları

  • Hastane iklimlendirmesi
  • Temiz oda iklimlendirme çözümleri
  • Kimya endüstrisi hijyenik iklimlendirme
  • İlaç üretim endüstrisi iklimlendirme sistemleri

Günlük hayatta soluduğumuz havada birçok dıs etkenin de yardımıyla çeşitli polen, bakteri, mikro-organizma vb. bulunmaktadır. Bu taneciklerin birçoğu gözle görülememektedir. Özel ve hijyenik koşulların bulunması gereken yerlerde havalandırma büyük rol oynamaktadır. Ameliyathane, yoğun bakım, hasta odası gibi yerlerde hava kalitesinin çok iyi kontrol edilmesi gerekir. Örneğin bir ameliyathanede hastanın herhangi bir şekilde bakteri veya mikro-organizmalarla temas etmemesi gerekir. Bazı durumlarda bu tip hijyen koşulları eksik sağlandığından birçok hasta olumsuz yönde etkilenmekte hatta hayatını kaybetmektedir. Hijyenik ortamlarda enfeksiyon değişik yollar ile bir yerden diğerine geçmektedir.

Bu nedenle insan sağlığının mevzu bahis olduğu ortamlardaki havalandırma sistemleri hijyen standartlarına uygun olarak imal edilmelidir . Bunlardan en önemlisi hava kanallarının paslanmazdan imal edilmesi, menfezlerin alüminyumdan imal edilmesi ve filtre uygulamasının yapılmasıdır . Bu tür işletmelerde filtre seçimi olarak aktif karbon,eu-3,metal filtre ve her şeyden önemlisi hepa filtre kesinlikle kullanılmalıdır . Hava kanallarının bağlantı yerleri yani flanşlar kesinlikle punch ile monte edilmemelidir . Mümkün oldukça flanşın hava kanalına bağlantısı kanal puntası ile yapılmalıdır. Yapılmadığı takdirde bakteriler punch makinasının iz bıraktığı yerlerde kolonileşebilmektedir . Bir diğer konu ise menfezlerin özellikle boya yada eleksol ile kaplanmasıdır . Boya ve eloksal ile kaplanmayan menfezler bakteri yuvası haline gelebilmektedirler . Havalandırma fanının filtrelenmesi ve cihazın iç yüzeyinin paslanmaz ile kaplanması bakteri üremesini bir nebze olsun önlemektedir . Fakat, paslanmaz kaplamak tek başına bir çözüm değildir . Filtreler daha sağlıklı bir hava solunulması için en etkin yöntemlerden birkaçıdır.