Teknikal Isıtma Soğutma Havalandırma SistemleriHÜCRELİ ASPİRATÖRLER

Hücreli fanlar ortama gerekli taze hava verilmesi veya kirli havanın mahalden uzaklaştırılması için kullanılırlar.

Hücreli fanlar kendi içinde kullanım amacına göre aspiratör (kirli hava) ve vantilatör (taze hava) olmak üzere ayrılırlar.

Farklı ihtiyaçlara göre farklı m3/h kapasitelerde üretimi yapılabilmektedir. Yine müşteri talebi doğrultusunda farklı özelliklerin kazandırılması mümkündür.

Hücreli fanlarda istenildiğinde enerji tasarrufu sağlamak adına frekans konvertörleri ile kısmi yükte çalıştırılması sağlanmaktadır. Ayrıca farklı mahal ve hijyeniklik koşullarına uyum sağlayacak şekilde çeşitli filtreleme elemanları kullanılabilmektedir.

Havalandırma sektöründe önemli sınıflardan birisi hücreli fanlar / hücreli aspiratörlerdir. Hücreli tip fanlar da yalıtılmış bir kabin bulunmaktadır. Böylelikle korunmuş bir iç odacık yapısı oluşturulmuştur. Bu odacık yani hücre sayesinde ses seviyesi azalır. Bununla birlikte Hücreli fanın elektrik motoru, kayış ve kasnak gibi aksamları izole olur ve zararlı olabilecek dış etkenlere (yağış, sıcak, soğuk, rüzgar, toz, parçacık vb.) maruz kalmaz. Gözetleme camı bulunan Hücreli aspiratörlerin bakımları kolaydır. Filtreler uygulanarak istenilen havalandırma kalitesine ulaşılabilir. Hücreli fanlar, Sık kanatlı hücreli fanlar, Seyrek kanatlı hücreli fanlar olarak iki ana yapıya ayrılırlar. Hücreli fanlara kullanım ihtiyacına göre her türlü filtre uygulanması mümkündür. Havalandırma Fanı olarak kullanılmaktadır.

Neden Hücreli Fan veya Kabinli Fan tercih edilir?
Hücreli fan veya kabin fan bir kabin içerisinde olduğu için ses seviyesi düşüktür. Bu sebeple de ses yalıtımının önemli olduğu durumlarda, yüksek metreküpe ihtiyaç duyulması durumunda tercih edilebilir.

Hücreli Fan veya Kabinli Fan nerelerde kullanılır?
Kullanım amacınıza bağlı olarak mutfak gibi yağ oranının yüksek olduğu durumlarda kanatların tıkanmaması adına Seyrek Kanatlı Hücreli Fan önerilir. Ancak bu durum söz konusu değil ise, Sık kanatlı fanlar tercih edilebilir. Filtre montajı da söz konusu olduğu için, kullanım amaçları oldukça değişkendir. Lokantalarda, kafelerde, hastanelerde, alışveriş merkezlerinde, kreşlerde, Oyun alanlarında, iş yerlerinde, fabrikalarda, mutfaklarda tercih edilmektedir.